Nowe projekty i plany: edycja wiosenna.

Zwykle początek marca oznaczał dla mnie i całej Fundacji Ad Arte ostatnią prostą przygotowań do Short Waves Festival, który przez ostatnie 11 lat odbywał się wiosną. W tym roku na wydarzenie zapraszamy w połowie czerwca, a przed Fundacją otwiera się nowy, ekscytujący rozdział. Rekapitulując: uzbrojeni w doświadczenia roku 2020, planujemy edycję hybrydową na czerwiec 2021 (14–20.06, Poznań i Internet). Nasze pomysły spotkały się z uznaniem grantodawców: na ten moment mamy potwierdzone finansowanie regionalne, ministerialne oraz ku ogromnej radości zespołu: najwyżej oceniony projekt w konkursie Miasta Poznań i znaczący wzrost dotacji w stosunku do ostatnich kilku lat! Z poczuciem dużej odpowiedzialności pracujemy nad edycją czerwcową, przygotowani właściwie na każdy pandemiczny scenariusz.

European Short Film Network zaprasza na nową platformę!

Tymczasem już 1 kwietnia startuje nasz zupełnie nowy projekt, który realizujemy wspólnie z 3 europejskimi festiwalami dzięki wsparciu z programu MEDIA – Kreatywna Europa w priorytecie Festival Networks. To nowa platforma online THIS IS SHORT, która będzie dostępna przez 3 miesiące i stanowi naszą odpowiedź na potrzebę większej widoczności kina krótkometrażowego w sieci. Jeden dostęp, cztery festiwale, setki wysokiej jakości filmów – więcej o projekcie opowiadam w obszernym wywiadzie dla Kultura Poznań. Muszę przyznać, że nad uruchomieniem portalu pracujemy pełną parą właściwie od września i jestem bardzo ciekawa finalnego rezultatu. Ci, którzy regularnie czytają bloga pewnie domyślają się, że to dla mnie prawdziwa frajda: jestem wielką fanką pracy opartej na wymianie i współpracy międzynarodowej, więc na wieść o finansowaniu projektu skakałam z radości. Projekt współtworzymy wraz z naprawdę super festiwalami: gigantem kina eksperymentalnego Kurzfilmtage Oberhausen, energetycznym Go Short z Holandii i Vienna Shorts – największym austriackim festiwalem promującym krótkie kino. Cieszy mnie też, że za komunikację wizualną projektu odpowiada poznańskie studio Uniforma. No i mam nadzieję, że po tegorocznej, pilotażowej wersji projektu rozwiniemy skrzydła w przyszłości – europejskie finansowanie festiwali filmowych od 2021 roku przyjmie formę wyłącznie finansowania sieci festiwali, odchodząc od indywidualnych form wsparcia.

Kontynuując wątek zmian: ostatnie kilka dni zespół Short Waves spędził na kartonach i po prawie dekadzie na Jeżycach zmieniamy adres! Od poniedziałku zapraszamy do Centrum Kultury Zamek, gdzie w odrestaurowanych przestrzeniach będzie się mieściło nasze nowe biuro. Przeprowadzka wiązała się oczywiście z natłokiem prac porządkowych, archiwizacyjnych, planowaniem, pakowaniem itp. Ale to na pewno zmiana na dobre: Zamek to największa instytucja kultury w mieście, siedzibę w nim mają także festiwale Ale Kino! oraz OFF Cinema, działa Kino Pałacowe i na codzień można spotkać wiele ciekawych osób. Gdyby nie pandemia, pewnie nie mielibyśmy czasu na przeprowadzkę – a więc dobra nasza!

A na koniec jeszcze jedna miła wiadomość: ku mojemu zaskoczeniu otrzymałam Medal Młodej Sztuki Głosu Wielkopolskiego 2021. To przyznawana od prawie 50 lat nagroda dla animatorów, artystek i wartościowych twórców kultury z regionu. Za nagrodę pięknie dziękuję – to zawsze miła motywacja do dalszych działań!

Szczęśliwa laureatka, fot. Materiały prasowe Głosu Wielkopolskiego