Short Waves Festival

Festiwal filmowy z Poznania odbywający się w trzecim tygodniu marca, prezentujący około 250 filmów dla 8000 widzów, w tym ponad 100 gości z całej Europy. Pierwsza edycja Short Waves Festival odbyła się w 2009 roku, a ja do zespołu dołączyłam w październiku 2014. Początkowo w roli stażystki działu program i dystrybucji, po roku włączyłam się w prace zespołu programowego, a pod koniec 2018 roku zostałam dyrektorką festiwalu.

Wręczenie nagród na Short Waves Festival 2018

Moim pierwszym zadaniem było zorganizowanie w 2015 roku objazdowego konkursu Grand Prix Tour – serii pokazów polskiego kina na całym świecie. Pamiętam, że podeszłam do tego zadania z niebywałem zapałem – ostatecznie udało mi się zorganizować ponad 100 pokazów. To doświadczenie umocniło mnie w przekonaniu, że w krótkim kinie drzemie ogromny potencjał.
Swoje pierwsze edycje festiwalu wspominam jako bardzo stresujące doświadczenia. Short Waves Festival to wydarzenie, którego każda edycja jest inna – młody zespół często się zmieniał i co roku przekraczaliśmy granice niemożliwego: pokazy organizowaliśmy w nietypowych lokalizacjach, biliśmy rekordy ilości wyświetlanych filmów, czy realizowaliśmy naprawdę szalone pomysły.

W okolicach 2017 roku format festiwalu i skład osoby w miarę się wykrystalizowały – chcieliśmy tworzyć europejski festiwal filmowy o wyrazistej linii programowej, ale nie pozbawiony nowatorskich rozwiązań z obszaru expanded cinema.

Moja rola i umiejętności także ewoluowały. Od mniej więcej 2017 zajmuję się także przygotowywaniem wniosków na dofinansowanie festiwalu. Od 2017 koordynuję prace działu program i wspieram merytorycznie promocję i produkcję festiwalu. Mniej więcej w 2016 roku zaczęłam także aktywnie jeździć na festiwale filmowe, których odwiedziłam kilkadziesiąt w roli gościa lub jurorki.

Subiektywne kalendarium najważniejszych wydarzeń w ramach Short Waves Festival:

2015 moja pierwsza edycja Short Waves to 7. edycja festiwalu, na której uczę się programowania, wspomagam dział promocji i dystrybucji.

2016 we are open brzmiało hasło 8. edycji, która była trudna z racji na praktycznie całkowitą wymianę zespołu. Na otwarciu zagrał Noon, udało zrealizować się nowatorski konkurs Best of Seven, Poznań Industry Days i wędrujący klub festiwalowy, którego kulminacją był weekend w Domu Tramwajarza pod hasłem Art & Sound Weekend.

2017 beyond borders, czyli 9. edycja. Z przyjemnością wspominam plakat festiwalu z flagą nieistniejącego kraju, odświeżenie formuły konkursowej i solidny fokus na kinematografię Niemiec. Edycja obfitująca w kino eksperymentalne, towarzyszącą wystawę About Cities and people oraz pierwszy raz w Poznaniu finał European Short Pitch.

2018 in or out – czyli 10. urodziny Short Waves Festival. Była piniata, ponad 300 filmów i chyba największa w historii liczba gości. Programowo – fokus na Wielką Brytanię, otwarcie pod hasłem All In. Druga i ostatnia edycja European Short Pitch oraz Wall is a Screen na ulicach miasta.

2019 outside the box – 11. edycja i nowe otwarcie z nową dyrektorką. Fokus na Azję Południowo-Wschodnią, mocna selekcja konkursowa i rozwój wydarzeń specjalnych: Kino Formy, czy pamiętnego live actu brainbows w Pawilonie.

2020 fixing the future – 12. edycja przesunięta na sierpień 2020 na dosłownie tydzień do pierwotnej daty marcowej. Dopieszczona wizualnie, ekologiczna i wielowątkowa edycja. Fokus na Liban, nowy konkurs polskiego filmu eksperymentalnego, goście spoza Europy – wszystko to musiało zostać przełożone na sierpień z racji na epidemię COVID-19 – a zatem ciąg dalszy nastąpi.

Poczytaj więcej o festiwalu i jego historii na jego oficjalnej stronie www.