Siła współpracy — w sieci festiwali.

Czy jest Wam znane uczucie cyfrowego przesilenia połączone z absolutnym brakiem możliwości utrzymania uwagi na czymkolwiek przez dłużej niż 20 minut? Przebodźcowani, zanurzeni w rzeczywistości online płynnie przechodzimy z pracy w życie towarzyskie, słuchamy niekończących się debat, oglądamy seriale, czy wreszcie – bierzemy udział w festiwalach filmowych, zawsze pod znakiem #zostańwdomu. Po ponad trzech miesiącach pandemii i stopniowym odnajdowaniu się w nowej normalności trudno mi ocenić, czy transfer wszelkiej ludzkiej aktywności do internetu wyszedł nam na dobre. Narasta we mnie raczej coraz większe znużenie i mimo doskonalenia formuły online coraz bardziej tęsknię do realnych spotkań. Nieśmiało cieszę się z odmrożenia instytucji kultury, powrotu do kin i kawiarnianych ogródków. Mentalnie żegnam się ze stanem palącego poczucie winy, że trwają właśnie trzy festiwale filmowe online, a ja jeszcze nic nie obejrzałam.

Jednakże jeśli w całym tym bałaganie roku 2020 jest chociaż jeden jasny punkt, to z pewnością byłoby nim poszerzenie możliwości współpracy i komunikacji między festiwalami – od poziomu lokalnego po międzynarodowe sieci współpracy.

Nie jest to dla mnie zupełnie nowe odkrycie – od lat budujemy formułę Short Waves Festival w oparciu o wymianę programową z kilkunastoma festiwalami z Europy, konsultując pomysły i wspierając się promocyjnie. W okolicach 2015 roku dołączyliśmy do Nisi Masa – European Network of Young Cinema, z którymi z sukcesem zorganizowaliśmy w Poznaniu dwie edycje forum koprodukcyjnego European Short Pitch. Od 2018 roku jesteśmy częścią Short Film Conference – najciekawszej moim zdaniem inicjatywy zrzeszającej festiwale filmów krótkometrażowych. Stoi ona na straży dobrych standardów organizowania festiwali starannie weryfikując członków sieci oraz zachęcając do wdrażania kodeksu etycznego wspierającego praktyki takie jak promowanie różnorodności w filmie, dbanie o dobro twórców, czy przede wszystkim – odpowiednie wynagradzanie pracy w branży filmowej.
Obserwuje także działania nieco bardziej sprofilowanych organizacji takich jak EWA – European Women’s Audiovisual Network, czy nawet lokalną nieformalną grupę i stronę Kobiety Filmu. Ale po co tak naprawdę zrzeszać się i inwestować czas w działania sieciujące?

W 2020 roku wszystkich nas spotkały takie same oraz zupełnie nowe problemy, więc dzielenie się wiedzą i szukanie wspólnych rozwiązań jest ogromnie wartościowe i po prostu się opłaca.

Wszystkim zmagającym się z wyzwaniami świata wirtualnego polecam serię wydarzeń branżowych organizowanych przez Short Film Conference i inicjatywę Be Short Now! Spotkania pod hasłem Reanimating Your Festival oraz Going Viral to jedne z najbardziej pomocnych materiałów jakie napotkałam w sieci. Kolejne wydarzenia są zaplanowane już 10 i 17 czerwca. Ciekawe panele dyskusyjne w czasach pandemii proponuje także Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy
pod hasłem Zwrot Akcji odbyły się już panele poświęcony festiwalom i dystrybucji, przed nami jeszcze edukacja filmowa.

A co z wspomnianym poziomem lokalnym? I tutaj zwieramy szeregi. Poza zoomem mapującym wspólne problemy (klasyka), cztery poznańskie festiwale filmowe przyjęły moje zaproszenie do współtworzenia ostatniego (miejmy nadzieję) spotkania Klubu Krótkiego Kina w wersji online.

Klub Krótkiego Kina łączy festiwale. Grafika: Andrzej Hercuń

Idea jest prosta – każdy z festiwali zaproponował film do selekcji, wydarzenie traktując także jako pretekst do kontaktu z publicznością, za którą wszyscy tęsknimy w takim samym stopniu. Fakt, iż wszystkie cztery poznańskie festiwale filmowe z sukcesem programują i promują film krótkometrażowy uważam za rzecz absolutnie niezwykłą w skali kraju. Widzowie Klubu Krótkiego Kina mogą spodziewać się zatem w selekcji krótkiej animacji zaproponowanej przez Animator Festival, dokumentu, który w zeszłym roku wygrał główną nagrodę na festiwalu OFF CINEMA, film odpowiedni dla małego i dużego widza Międzynarodowego Festiwalu Młodego Widza Ale Kino! i rzecz jasna – eksperymentującej z formą propozycji od Short Waves Festival.
Wydarzenie potrwa od 8 do 14 czerwca i uwierzcie mi – krótkie formy w czasie pandemicznego rozproszenia ogląda się wyjątkowo dobrze.

W ramach wymiany wiedzy zapraszam także na jeszcze jedno wydarzenie – bezpłatne webinarium poświęcone mojemu ulubionemu zagadnieniu Kreowania wydarzeń audiowizualnych w sieci, które poprowadzę dla Collegium da Vinci wspólnie z Marią Biernat – producentką Animatora. Więcej informacji i zapisy na wydarzenie znajdziecie tutaj. Planujemy podejść do tematu dość krytycznie, z pełną świadomością, że online to nie to samo co magia offline’u i realnego spotkania. Ale wydarzenia online to także element nowej normalności, w której, czy tego chcemy czy nie, musimy się odnaleźć. Zaręczam – ten proces adaptacji będzie o wiele łatwiejszy, o ile nie będziemy w nim sami.